Lange udsigter for billige dobbeltlags-dvd'er

De nye brændbare 8,5 gigabyte DVD+R Double-Layer dvd'er er så svære at fremstille, at der kommer til at gå lang tid inden der vil være reel konkurrence på markedet.

Indhold

Selv om snart sagt alle producenter af dvd-brændere har en DVD+R Double-Layer brænder på markedet eller i det mindste på vej, ser det ikke ud til at vi kommer til at se samme hårde konkurrence på Double-Layer medierne foreløbigt. De er simpelthen for svære at producere, skriver Digitimes.

Produktionen af Double-Layer medierne er så vanskelig, at det kun er de allerstørste producenter, som vil kunne tilbyde denne type skiver inden for den nærmeste fremtid.

Indtil videre er det kun CMC og Ritek, der har fået certificeret sine DVD+R Double-Layer medier af Philips, og det ser ud til, at der i hvert fald kommer til at gå et halvt år, inden vi for alvor kommer til at se konkurrence på dette marked.

For to år siden var en lang række forskere faktisk uenige om, hvorvidt det overhovedet kunne lade sig gøre at lave brændbare dobbeltlags-medier, og det var udviklingen af medierne, og ikke selve brænderen, som var klart det største problem i forbindelse med DVD+R Double-Layer-produkterne.

Blandt andet havde man problemer med at finde frem til det rigtige materiale, som både kunne brændes med en laser og som også var gennemsigtigt nok til, at laseren kunne læse laget nedenunder.

I Danmark koster Double-Layer-medier stadig omkring hundrede kroner stykket, og priserne kommer altså ikke til at falde voldsomt lige med det samme. Dermed er det svært at se fordelen ved en 8,5 gigabyte skive, når man kan få en 4,7 gigabyte udgave til under 1/10 af prisen.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

    Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S